کینتارو هاتوری، بنیانگذار سیکو، تنها ۲۱ سال داشت که فروشگاه ساعت و ساعت K. Hattori را در منطقه کیوباشی توکیو افتتاح کرد و شروع به ساخت و تعمیر ساعت و ساعت کرد. او تنها ۳۱ سال داشت که با یک مهندس به نام تسوروهیکو یوشیکاوا برای راه اندازی کارخانه ساعت سازی سیکوشا، پیشروی ساعت سیکو امروزی، در سال ۱۸۹۲ شریک شد. ، در سال ۱۸۹۵. قاب نقره ای ۵۴.۹ میلی متری در ژاپن ساخته شد، اما قسمت اعظم حرکت ۲۲ خطی از سوئیس وارد شد. نام انگلیسی “Timekeeper” محصول حس تجاری زیرکانه هاتوری بود، زیرا او متوجه شد که چنین نامی امکان صادرات آینده را برای محصول گسترش می دهد.

هاتوری به سرعت به محبوبیت روزافزون ساعت‌ مچی در سراسر جهان پی برد و پیش‌بینی کرد که تقاضا برای ساعت‌های مچی به زودی از ساعت‌های جیبی بیشتر خواهد شد. از این رو اولین ساعت لورل در سال ۱۹۱۳، تنها ۱۱ سال پس از اولین ساعت دیواری هاتوری، آغاز شد. لورل دارای محفظه ای نقره ای به قطر ۲۹.۶ میلی متر، صفحه میناکاری شده چینی و حرکت ۱۲ خطی بود. در ابتدا، نیاز به واردات قطعات به این معنی بود که تولید کند بود – فقط ۳۰ تا ۵۰ قطعه در روز – اما تا سال ۱۹۱۰، سیکوشا موفق شد فنرهای تعادلی خود را تولید کند و تا سال ۱۹۱۳ صفحه های لعابی خود را تولید کند.

اولین ساعت به نام «سیکو» در سال ۱۹۲۴ عرضه شد.

زلزله بزرگ کانتو در سال ۱۹۲۳ ژاپن را لرزاند و کارخانه و سهام سیکوشا را ویران کرد و تولید ساعت‌ها را متوقف کرد. با این حال، هاتوری مصمم تصمیم گرفت با وجود هزینه‌های هنگفت، سریعاً بازسازی کند و تنها یک سال بعد، اولین ساعت با نام «Seiko» روی صفحه به دنیا معرفی شد. (البته “Seiko” مخفف “Seikosha” است که تقریباً به معنای “خانه نفیس کار” در ژاپنی است). محصولات او را که علیرغم این باور عمومی (در آن زمان) مبنی بر اینکه محصولات تولید شده در غرب کیفیت برتری دارند، به فروش خواهند رساند. این ساعت دارای یک قاب ۲۴.۲ میلی متری از نیکل و یک حرکت ۹ خطی با ۷ جواهر بود. تا سال ۱۹۵۰ که Seiko Super به عنوان اولین ساعت ژاپنی با عقربه ثانیه مرکزی معرفی شد، زیرشماره ثانیه های کوچک آن استاندارد بود.

سیکو ساعت Seiko Marvel را در تاریخ خود یک ساعت عصرساز می‌داند، زیرا این اولین ساعت سیکو است که حرکت آن “کاملاً در داخل از ابتدا” طراحی شده است – یعنی تحت تأثیر سایر حرکات ساعت ساخته شده در سوئیس یا جاهای دیگر قرار نگرفته است. قطر حرکت (۲۶ میلی‌متر) بزرگ‌تر از سیکو سوپر بود (و با ابعاد سیکو اتوماتیک مطابقت داشت، که در همان سال عرضه شد و به‌خاطر اینکه اولین ساعت مچی ژاپنی بود، قابل توجه است). دقت و پایداری آن، که اختراع جدید سیکو، سیستم جذب ضربه “Diahock” را در خود جای داده است، بسیار برتر از ساعت های قبلی خود و همچنین سایر ساعت های ژاپنی آن دوران بود. Seiko Marvel تا سال ۱۹۵۹ تولید شد، زمانی که توسط Seiko Gyro Marvel جایگزین شد، که دارای یک حرکت خودکار جدید با مکانیزم “اهرم جادویی” سیکو بود که کارایی سیم پیچ را افزایش داد.

اولین گرند سیکو (۱۹۶۰) این ساعتی بود که سیکو ساخت تا از نظر دقت و دقت “بهترین در جهان” باشد. حرکت مکانیکی، کالیبر ۳۱۸۰، ۱۲ lignes را اندازه گیری کرد و ۲۵ جواهر و فرکانس ۱۸۰۰۰ vph داشت. خود ساعت دارای قاب طلایی به قطر ۳۴.۹ میلی متر و ضخامت ۱۰ میلی متر بود. هر ساعت گرند سیکو دارای گواهینامه استاندارد دقت اولیه ای بود که سیکو ایجاد کرده بود (و امروزه از نظر معیارهای خود حتی از استاندارد آژانس سوئیسی COSC برای تأیید زمان سنج ها سخت تر است). این ساعت با صفحه تمیز، عقربه‌های بلند و شاخص‌های کاربردی، کدهای طراحی را ایجاد کرد که ساعت‌های گرند سیکو هنوز به آن پایبند هستند.

با تمام دستاوردهای قبلی خود، جای تعجب نیست که سیکو نیز مسئول ساخت اولین ساعت کرونوگراف ژاپن بود. داستان آن با بازی های المپیک ۱۹۶۴ آغاز می شود که در توکیو برگزار شد و سیکو زمان سنج رسمی آن بود. سیکو بیش از ۱۲۰۰ واحد از انواع کرونومتر برای تایمرهای المپیک تهیه کرد و برای بزرگداشت این رویداد، نسخه تجاری کرنوگراف ساعت مچی خود را نیز منتشر کرد که دارای سیستم تک فشارنده بود. کرونوگراف Seiko Crown دارای بدنه ای از جنس استیل ضد زنگ به قطر ۳۸.۲ میلی متر و ضخامت ۱۱.۲ میلی متر بود و تا عمق ۳۰ متری در برابر آب مقاوم بود. این حرکت کالیبر ۵۷۱۹ ۱۲ خطی با ۲۱ جواهر بود.تنها یک سال پس از انتشار اولین کرنوگراف ساخت ژاپن بود که سیکو اولین ساعت غواصی اختصاصی ساخت ژاپن را با نام Seiko Diver’s 150M عرضه کرد. همانطور که از نام آن پیداست، بدنه فولادی ضد زنگ آن تا عمق ۱۵۰ متری در برابر آب مقاوم بود و ۳۸ میلی متر قطر و ۱۳.۴ میلی متر ضخامت داشت. ساعت دارای یک قاب چرخشی دو طرفه بود و به کالیبر ۶۲۱۷ اتوماتیک (۱۷ جواهر، ۱۸۰۰۰ vph) مجهز بود. در آن زمان، غواصی یک سرگرمی نسبتا نادر بود، بنابراین این یک محصول بسیار تخصصی بود. با افزایش محبوبیت غواصی، سیکو به اصلاح ساعت های غواصی خود ادامه داد. در سال ۱۹۶۸ نسخه ای با حرکات ضربان بالا (۳۶۰۰۰ vph) و مقاومت در برابر آب ۳۰۰ متر را معرفی کرد. اولین ساعت غواصی حرفه ای آن در سال ۱۹۷۵ تا عمق ۱۰۰۰ متری ضد آب بود و همچنین اولین ساعت غواصی با بدنه تیتانیومی بود. و نسخه دیگری از غواص حرفه ای در سال ۱۹۸۶ (نخستین با قاب یک طرفه) مقاومت در برابر آب را به ۱۰۰۰ متر افزایش داد. استانداردهای داخلی سیکو برای ساعت‌های غواصی خود به ایجاد استانداردهای ISO برای ساعت‌های غواصی کمک کرد که هنوز هم استفاده می‌شود.

سال نوزده و شصت و نه سنگ محک مهمی برای صنعت ساعت بود، زیرا سالی بود که «مسابقه بزرگ کرنوگراف خودکار» نام گرفت. تعداد انگشت شماری از برندهای سوئیسی – و یکی ژاپنی قابل توجه – برای تبدیل شدن به اولین سازنده ای که ساعت مچی کرنوگراف با سیم پیچی خودکار تولید و به بازار عرضه می کند، رقابت کردند. نتایج این مسابقه تعدادی ساعت تولید کرد که امروزه به عنوان نماد در نظر گرفته می شوند، مانند Breitling Chrono-Matic، Zenith El Primero و Heuer Monaco. اما اولین مورد از این کرونوگراف‌های خودکار در بازار (به طور دقیق در ماه مه ۱۹۶۹) تایمر سرعت ۵ اسپرت سیکو بود. اولین کرنوگراف خودکار جهان مجهز به کلاچ عمودی و چرخ ستونی، تایمر ۵ Sports Speed دارای یک شمارنده ۳۰ دقیقه‌ای، یک قاب در مقیاس سرعت سنج و یک نمایشگر تاریخ روز با یک سیستم دوزبانه خلاقانه بود: کاربران می‌توانستند آن را تنظیم کنند. برای خواندن به زبان انگلیسی یا ژاپنی. حرکت، کالیبر ۶۱۳۹، با فرکانس بالای ۲۱۶۰۰ vph و بدنه فولادی ضد زنگ ۳۰ میلی متری تا عمق ۷۰ متری در برابر آب مقاوم بود.

سیکو کوارتز استرون

درست در همان سالی که سیکو در رقابت برای یک ساعت کرنوگراف اتوماتیک برنده شد، همچنین از ساعتی رونمایی کرد که در یک نقطه تهدید می‌کرد که تمام ساعت‌های مکانیکی منسوخ می‌شود. Seiko Quartz Astron، اولین ساعت مچی کوارتز جهان، یک پیشرفت تکنولوژیکی پیشگامانه را نشان داد. نوسان ساز کوارتز به شکل چنگال تنظیم ساعت به حرکت آسترون، کالیبر ۳۵A، دقت شگفت انگیزی فقط +/- ۵ ثانیه در ماه می دهد که بسیار بیشتر از هر حرکت مکانیکی است. موتور کوچک، نازک و پله‌ای این حرکت با حرکت دادن عقربه دوم در هر ثانیه انرژی را حفظ می‌کند، که یک پیشرفت جدید برای ساعت‌های مچی است. ثابت شد که نوسان ساز بسیار مقاوم در برابر ضربه است و با ولتاژ بسیار پایین کار می کند و عمر باتری یک سال کامل را تضمین می کند. جالب توجه است، در حالی که ساعت‌های کوارتز به عنوان ساعت‌های ارزان قیمت برای توده‌ها شهرت پیدا می‌کردند، ساعت اول کاملاً مجلل بود و دارای قاب طلای ۱۸ عیار بود. این مدل ۵۰ سالگی خود را در سال ۲۰۱۹ با یک نسخه ویژه یادبود جشن گرفت.

سیکو A.G.S. سیم پیچ “جنبشی” را معرفی کرد سیکو پس از معرفی ساعت‌های کوارتز خود از نوآوری‌های ساعت‌سازی مکانیکی و انواع دیگر فناوری‌ها دست برنداشت. این برند در سال ۱۹۷۷ یک ساعت با انرژی خورشیدی و در سال ۱۹۸۶ یک ساعت کوارتز با تولید برق دستی معرفی کرد. در سال ۱۹۸۸، فناوری جدیدی را معرفی کرد که به تعریف برند برای دوران مدرن برای Seiko A.G.S کمک می کرد. (سیستم تولید خودکار، که بعداً به نام «سینتیک» شناخته شد)، ساعتی که حرکت آن دارای وزنی نوسانی بود که حرکات مچ دست کاربر را به برق تبدیل می کرد که حرکت کوارتز را تقویت می کرد.

سیکو فناوری جدید دیگری را در سال ۱۹۹۹ به بازار ساعت معرفی کرد و اولین ساعت را با حرکت “Spring Drive” عرضه کرد که دارای نوسانگر کوارتز است اما مانند یک ساعت مکانیکی از فنر اصلی تغذیه می کند. از آن زمان اولین، Spring Drive راه خود را به ساعت‌های سیکو پیدا کرده است، از جمله برخی از نسخه‌های مدرن Grand Seiko. شاید برجسته ترین تکرار آن در راهپیمایی فضایی اسپرینگ درایو باشد که به طور ویژه توسط غول بازی های ویدیویی ریچارد گاریوت، که پدرش فضانورد ناسا و پوشنده سیکو بود، سفارش داده شد و در اکتبر ۲۰۰۸ از ایستگاه فضایی بین المللی (اول گاریوت) بازدید کرد. هدف، که محقق نشد، تبدیل شدن به اولین غیرنظامی بود که در فضا راه می‌رفت، از این رو نام مدل به آن اشاره شد). ضد هوا در دماهای سرد، یک قاب سبک وزن ساخته شده از تیتانیوم با شدت بالا، و یک صفحه بزرگ با شماره های فرعی کرونوگراف خوانا و سه برابر مواد درخشان نسبت به ساعت های نورانی استاندارد. علاوه بر این، فشاردهنده‌های بزرگ کرنوگراف طوری ساخته شده بودند که به راحتی توسط شخصی که دستکش‌های ضخیم لباس فضایی می‌پوشد قابل استفاده باشد.

مجموعه های برجسته سیکو

غواص اتوماتیک سیکو پروسپکس ۴۴ میلیمتری

سیکو پروسپکس مجموعه Seiko Prospex بسیار قوی و قابل اعتماد برای ماجراجویان طراحی شده است. مجموعه Prospex که دارای ساعت های ورزشی ساخته شده برای زمین، هوا و دریا است، مورد اعتماد متخصصان هوانوردی و علاقه مندان به ساعت های غواصی است.

زمان کوکتل سیکو پرساژ ۳۸.۵ میلی متر

سیکو پریساژ مجموعه Seiko Presage که در سال ۲۰۱۶ معرفی شد، زیبایی‌شناسی ژاپنی را با هنر سنتی ترکیب می‌کند تا خطی را ایجاد کند که زیبایی و سبکی را بدون افت کیفیت یا دوام ارائه می‌دهد.

ساعت ۴۲.۵ میلی متری سیکو ۵ اسپرت

سیکو ۵ اسپورت مجموعه Seiko 5 Sport که در ابتدا در سال ۱۹۶۳ راه اندازی شد، مورد علاقه علاقه مندان به ساعت در سراسر جهان قرار گرفت. مجموعه Seiko 5 Sport باید پنج ویژگی پایه داشته باشد: سیم پیچی خودکار، نمایش روز و تاریخ، مقاومت در برابر آب، تاج محافظت شده و یک قاب بادوام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *