G-Shock خطی از ساعت‌های تولید شده توسط شرکت الکترونیک ژاپنی کاسیو است که برای مقاومت در برابر استرس مکانیکی، شوک و لرزش طراحی شده است. G-Shock مخفف کلمه Gravitational Shock است. ساعت‌های سری G-Shock عمدتاً برای فعالیت‌های ورزشی، نظامی و فعالیت‌های خارج از منزل طراحی شده‌اند. همه جی شاک ها دارای ویژگی کرنوگراف، مقاومت در برابر آب ۲۰۰ متر و زنگ هشدار هستند که دارای نمایشگر دیجیتال، نمایشگر آنالوگ یا ترکیبی از نمایشگرهای آنالوگ و دیجیتال هستند. ویژگی های دیگری مانند تایمر شمارش معکوس، ساعت جهانی و نور پس زمینه در اکثر مدل ها گنجانده شده است. مدل‌های پیشرفته‌تر این خط همچنین دارای GPS، حسگرهای جهت، فشار و دما، تنظیم زمان با رادیو کنترل (معروف به WaveCeptor یا Multi-Band) و تنظیم زمان بلوتوث هستند که با اتصال ساعت به تلفن هوشمند از طریق یک برنامه اختصاصی به دست می‌آیند.

 

 

G-Shock در سال ۱۹۸۱ توسط مهندس کاسیو، کیکو ایبه، زمانی که با یک عابر پیاده برخورد کرد، طراحی شد و ساعت مکانیکی که پدرش به او داده بود، از مچ دستش جدا شد و روی زمین شکست. G-Shock سپس به عنوان ساعتی با مقاومت “سه گانه ۱۰” در نظر گرفته شد، به این معنی که عمر باتری آن ۱۰ سال است، مقاومت آن در برابر آب ۱۰ بار است و می تواند از سقوط ۱۰ متری جان سالم به در ببرد. یک تیم سه نفره توسط آیبه انتخاب شد که به عنوان “تیم سخت” شناخته می شد. این تیم نزدیک به ۲۰۰ نمونه اولیه را مونتاژ و آزمایش کرده بود اما هنوز نتوانسته بود به معیارهای مفهومی دست یابد. در طی بازدید از یک زمین بازی، ایبه متوجه شد که در یک توپ لاستیکی، مرکز توپ در هنگام پرش روی یک سطح ناهموار، تحت تاثیر شوک قرار نمی گیرد، که به او این ایده را داد که این مفهوم را در ساعت پیاده کند. با در نظر گرفتن این موضوع، تیم شروع به توسعه ساعتی با استفاده از چنین مفهومی کرد و در آوریل ۱۹۸۳، اولین G-Shock، DW-5000C، به بازار عرضه شد. طراحی مقاوم در برابر ضربه در G-Shock اصلی دارای ده لایه است که از ماژول زمان‌سنجی کوارتز محافظت می‌کند، [۴] از جمله سپر لاستیکی یورتان، بدنه فولادی ضد زنگ، کریستال ساعت شیشه‌ای معدنی سخت شده، قاب پشتی فولادی ضد زنگ و “ماژول شناور” که در آن مکانیسم کوارتز به صورت آزاد در یک پایه فوم یورتان شناور می شود، با دکمه های بیرونی و ماژول LCD که با محورهای دکمه ای مستطیلی متصل شده اند.

بند ساعت نیز برای محافظت از ماژول در هنگام سقوط طراحی شده است. فروش اولیه خط G-Shock در ژاپن کند بود زیرا مردم ساعت های لباس را ترجیح می دادند. به منظور تبلیغ G-Shock در سراسر جهان، بخش آمریکایی کاسیو تبلیغاتی را منتشر کرد که در آن یک بازیکن هاکی روی یخ از DW-5200C G-Shock به عنوان یک توپ هاکی برای نشان دادن سختی ساعت استفاده می کرد. این آگهی تبلیغاتی منفی پیدا کرد و کاسیو به تبلیغات دروغین متهم شد. سپس یک کانال خبری تلویزیونی شروع به انجام آزمایش‌های زنده روی DW-5200C کرد تا بررسی کند که آیا به اندازه‌ای که تبلیغ می‌شود، محکم و بادوام است یا خیر. این شامل تکرار عمل نشان داده شده در تبلیغات بود. این ساعت از ضربه چوب هاکی جان سالم به در برد و G-Shock در بین عموم مردم محبوبیت پیدا کرد. محبوبیت G-Shocks در طول دهه ۱۹۹۰ افزایش یافت. تا سال ۱۹۹۸، کاسیو بیش از ۲۰۰ مدل مختلف G-Shock را با فروش جهانی ۱۹ میلیون دستگاه عرضه کرد. در سال ۱۹۸۵، کاسیو DW-5500C را منتشر کرد که اولین G-Shock بود که دارای ساختاری مقاوم در برابر گل بود. به دلیل ویژگی ساخت و ساز جدید، G-Shock-II نامیده می شود و به دلیل قابلیت های مقاومت در برابر گل، کلکسیونرها به آن لقب “Mudman” را داده اند. پس از آن کاسیو در سال ۱۹۹۵ خط تولید ساعت‌های مقاوم در برابر گل را عرضه کرد که نام آن را Mudman گذاشتند. در سال ۱۹۸۹، کاسیو AW-500 را معرفی کرد که اولین G-Shock بود که دارای یک نمایشگر آنالوگ با یک نمایشگر فرعی دیجیتال در موقعیت ساعت شش بود. در سال ۱۹۹۲، کاسیو DW-6100 مجهز به سنسور دما را عرضه کرد و در نتیجه آن را به اولین G-Shock مجهز به سنسور تبدیل کرد. این ساعت همچنین دارای یک قاب رزینی (پلاستیکی) به جای قاب اصلی فولاد ضد زنگ مدل‌های قبلی برای بهبود مقاومت در برابر ضربه بود. این حرکت در سال‌های بعدی به اکثر مدل‌ها تبدیل می‌شود، با طرح اصلی مربع G-Shock نیز از همان ساختار استفاده می‌کند. در اوایل دهه ۲۰۰۰، مدل G-2000 آخرین G-Shock استاندارد را نشان داد که از یک بدنه فولادی ضد زنگ استفاده می کرد، و تنها چند مدل خاص در خط تولید باقی ماند که دارای ساختار قاب فلزی سنتی بود. در سال ۱۹۹۳، کاسیو DW-6300 Frogman را معرفی کرد که اولین ساعت غواصی دارای گواهی ISO 6425 در سری G-Shock بود.[۱۴][۱۳] Frogman همچنین شروع خط MAN یا “master of G” G-Shocks را نشان داد که برای معرفی ویژگی ها و عملکردهای جدید در خط G-Shock استفاده شد.

ساعت های قابل توجهی که چنین ویژگی هایی را معرفی کرده اند به شرح زیر است:

DW-8600 Fisherman (1996): اولین G-Shock که شامل نمودار جزر و مد و ویژگی فاز ماه است. این مدل پیشروی برای سری محبوب‌تر Gulfman بود که اولین بار در سال ۱۹۹۸ معرفی شد.

DW-9300 Raysman (1998): اولین G-Shock که دارای فناوری شارژ باتری خورشیدی سختی است.

DW-9800 Wademan (1999): اولین G-Shock با سنسور جهت.[۱۷] AW-571 Gaussman (1999): اولین G-Shock با مقاومت میدان مغناطیسی.

DWG-100 Lungman (1999): اولین G-Shock با یک سنسور پالس. GW-100 Antman (2000): اولین G-Shock با قابلیت دریافت سیگنال کالیبراسیون زمان از یک برج رادیویی. GW-9400 Rangeman (2013): اولین G-Shock دارای سنسورهای سه گانه (سنسور فشار، سنسور دما و سنسور جهت).

GPW-1000 Gravitymaster (2016): اولین G-Shock با فناوری دریافت زمان هیبریدی GPS.] GWN-Q1000 Gulfmaster (2016): اولین G-Shock با سنسورهای چهارگانه (سنسور فشار، سنسور دما، سنسور عمق و سنسور جهت). GPR-B1000 Rangeman (2018): اولین G-Shock دارای ناوبری GPS و فناوری نمایشگر حافظه در پیکسل (MIP).

ساعت جی شاک

سری مشابه بیبی جی به نام جی شاک مینی در سال ۲۰۰۹ معرفی شد. با این حال، آنها بعداً در انواع یونیسکس منتشر شدند که برای افرادی که مچ دست کوچکتری دارند در نظر گرفته شد. این سری بعداً با سری S در سال ۲۰۱۴ جایگزین شد. در سال ۲۰۱۳ به منظور جشن سی سالگی جی شاک، کاسیو یک مهمانی در نیویورک ترتیب داد و مدل های جدید و همچنین نمونه های اولیه مدل های آینده را به نمایش گذاشت. این مهمانی شامل اجرای امینم خواننده رپ بود. رویداد مشابهی در ۹ نوامبر ۲۰۲۳ برای چهلمین سالگرد این برند با اجرای هنرمند کلمبیایی جی بالوین با حضور موسس برند Kikuo Ibe نیز برگزار شد. به عنوان بخشی از جشن های چهلمین سالگرد، کاسیو همچنین یک بسته ویدئویی الهام بخش منتشر کرد که در آن ایبه در سال ۱۹۸۲ از جوان تر خود دیدن می کند تا ریشه های برند را به نمایش بگذارد و شعار “سختی در آغوش شکست” این برند را تبلیغ کند.

در ۱ سپتامبر ۲۰۱۷، کاسیو صد میلیونمین فروش G-Shocks خود را در سراسر جهان جشن گرفت.

خط ساعت‌ها اکنون شامل ساعت اتمی، همگام‌سازی زمان GPS و بلوتوث و فناوری خورشیدی سخت است. بسیاری از مدل‌های جدیدتر دارای نوارهای فلزی (فولاد یا تیتانیوم) و ترکیبی از زمان‌سنجی دیجیتال آنالوگ، زمان‌سنجی آنالوگ یا زمان‌سنجی دیجیتال هستند.

مدل‌های DW G-Shock استاندارد با باتری هستند، در حالی که مدل‌های GW G-Shock دارای زمان‌سنجی اتمی Tough Solar یا Multi-Band یا هر دو هستند. مدل‌هایی که پیشوند «B» در نام مدل قبل از شماره دارند، بلوتوث را فعال می‌کنند، در حالی که مدل‌هایی که پیشوند «P» در نام مدل قبل از شماره دارند، قابلیت دریافت زمان GPS یا ناوبری دارند. دو بار در سال، مدل های اصلی به روز می شوند. مدل‌های محدود جدید در طول سال بیشتر معرفی می‌شوند. مدل‌های ویژه در جشن سالگرد برند G-Shock عرضه می‌شوند و از طریق کانال‌های خرده‌فروشی منتخب به فروش می‌رسند. کاسیو همچنین مدل‌های همکاری، اغلب با برندهای مد و هنرمندان محبوب، مانند A Bathing Ape (Bape)، Stüssy، [۳۳] Xlarge، Eric Haze، KIKS TYO، Nano Universe، Levi’s، Lifted Research Group، و همچنین کوکاکولا تولید می‌کند. ، Pulp68 Skateshop، Lucky Strike و Marlboro. ساعت‌های G-Shock در میان کوهنوردان، آتش‌نشانان، امدادگران، افرادی که در فراساحل کار می‌کنند، افسران پلیس، فضانوردان، کارگردانان فیلم (تونی اسکات اغلب با GW-3000B تصویر می‌شد، مانند ران هوارد و فرانسیس فورد کاپولا) و سربازان محبوب هستند. اندی مک‌نب، سرباز سابق نیروهای ویژه-انگلیسی SAS در چندین رمان خود به چگونگی تکیه شخصیتش نیک استون به ساعت جی شاک اشاره می‌کند. طبق کتاب Blackhawk Down اثر مارک باودن، اپراتورهای DELTA در طول رویدادهای رزمی ۳ و ۴ اکتبر ۱۹۹۳ از ساعت‌های G-Shock استفاده می‌کردند. از آن زمان، ساعت‌های G-Shock بین گروه‌های نیروهای ویژه در آمریکا و سایر واحدهای ملی ناتو بسیار محبوب شدند. ، به دلیل “آزمایش نبرد”. مدل‌های DW-5600C، DW-5600E، DW-5900، DW-6600 و DW-6900 برای سفر فضایی ناسا واجد شرایط پرواز هستند. کاسیو ماژول DW-5600E را به روز کرده است و ماژول معمولی ۱۵۴۵ را با شماره ماژول ۳۲۲۹ (در سال ۲۰۱۰) جایگزین کرده است. DW-5600UE و DW-6900UE که در نوامبر ۲۰۲۳ معرفی شدند دارای ماژول های به روز شده ۳۵۲۵ و ۳۵۲۹ بودند که دارای یک نور پس زمینه متشکل از یک LED سفید است که کل صفحه ساعت را روشن می کند تا عمر باتری هفت ساله بهبود یابد و جایگزین ماژول های قبلی شود که از این ساعت استفاده می کردند. نور پس زمینه الکترولومینسانس و تنها دو سال عمر باتری داشت.

در سال ۲۰۰۹، کاسیو GW-M5610 را معرفی کرد، یک نوع انرژی خورشیدی از DW-5600 که دارای فناوری دریافت زمان چند باند ۶ و ادای احترام طراحی به DW-5000C اصلی بود که به‌روزرسانی مدل قبلی GW-M5600 بود. ۳۷] GW-M5610 انواع مختلفی را تولید می کند، که قابل توجه ترین آنها GW-5000 است که یک نوع پیچ و مهره فولادی مانند G-Shock اصلی بود اما دارای پوشش الماس مانند (dlc) روی قاب و قاب و GW-S5600 بود. که اولین کاربرد کاسیو از فیبر کربن را در بند ساعت همراه با استفاده از تیتانیوم در قسمت پشت بدنه، پیچ‌ها و دکمه‌ها نشان می‌دهد و آن را به سبک‌ترین مدل G-Shock موجود تبدیل می‌کند. سری GW-M5610 در سپتامبر ۲۰۲۱ به روز رسانی شد که شامل جایگزینی ماژول قبلی ۳۱۵۹ با ماژول ۳۴۹۵ بود. ماژول جدید جایگزین نور پس‌زمینه الکترولومینسانس برای یک نور پس‌زمینه LED شد، زمان خانه را تقریباً در تمام حالت‌های ساعت قابل مشاهده کرد و شهرهای زمان جهانی را افزایش داد تا شهرهایی با اختلاف زمانی عجیب و غریب به همراه اضافه کردن ویژگی تعویض زمان با ساعت خانه، قابلیت تنظیم فرمت های DD-MM و MM-DD برای نمایش تاریخ و روز، قابلیت نمایش روز هفته به زبان های مختلف و اضافه شدن قابلیت تنظیم تایمر معکوس بر روی ۱ ثانیه. در سال ۲۰۱۲، کاسیو GB-6900 و GB-5600 را عرضه کرد که مدل‌های مجهز به بلوتوث G-Shock بودند که به آنها امکان اتصال به تلفن هوشمند از طریق یک برنامه را می‌داد و به کاربران اجازه می‌داد تا عملکردهای مختلف ساعت را با استفاده از تلفن تنظیم کنند. و هشدارهای نوتیفیکیشن گوشی را روی ساعت دریافت کنید. همچنین یک ویژگی پیدا کردن تلفن وجود داشت که به کاربران اجازه می داد تا گوشی هوشمندی را که ساعت با آن جفت می شود در صورت جا انداختن آن پیدا کنند. تلفن بدون توجه به تنظیم آهنگ زنگ با فشار دادن یک دکمه روی ساعت زنگ می‌خورد. کاسیو ادعا کرد که دو سال عمر باتری یک باتری CR2032 دارد. از آن زمان، فناوری بلوتوث در بسیاری از مدل‌ها، از جمله انواع رده بالا، گنجانده شده است. خط تولید بلوتوث برای گنجاندن دریافت زمان اتمی خورشیدی و چند باندی با GW-B5600 (مدل پایه رزین) و GMW-B5000 (مدل‌های محفظه تمام فلزی پیچ‌دار) در سال ۲۰۱۸ بیشتر گسترش می‌یابد. این سری بعداً تولید خواهند شد. مدلی که در رده ساعت‌های ممتاز MR-G به نام MRG-B5000 جای گرفته است که ساختار کامل تیتانیوم برای قاب و دستبند و همچنین شیشه ساعت یاقوت کبود در سال ۲۰۲۲ دارد. قاب قطعه ای برای بهبود مقاومت در برابر ضربه.

در اکتبر ۲۰۲۰، کاسیو AW-500 و AW-M500 را معرفی کرد که ادای احترامی به AW-500 اصلی بود که در سال ۱۹۸۹ به عنوان اولین G-Shock با حرکت آنالوگ عرضه شد. مدل AW-500 مشابه مدل اصلی است و تفاوت‌های قابل توجهی دارد، مانند قاب رزینی در مقایسه با قاب پشتی پیچی از جنس استنلس استیل اصلی. لوم نئوبرایت روی عقربه‌های آنالوگ در برخی مدل‌ها، کرونومتر پیشرفته با مدت زمان اندازه‌گیری ۲۴ ساعت، نور پس‌زمینه الکترولومینسانس و عقربه‌هایی که در مرکز صفحه قرار دارند، در حالی که AW-500 اصلی گوشی را به سمت بالای صفحه تنظیم کرده بود تا راه را باز کند. برای نمایشگر دیجیتال AW-M500 یک مدل ممتازتر است که دارای ساختار کامل از جنس استنلس استیل (مانند قاب، دستبند و قاب) است و بدنه آن همان طراحی پشتی پیچی AW-500 است، روکش DLC روی قاب داخلی و قاب پشتی، سخت است. فناوری شارژ خورشیدی با فناوری دریافت زمان موج رادیویی ۶ باند چند باند، کرونومتر، تایمر شمارش معکوس، حالت زمان جهانی با ۳۹ منطقه زمانی و ۴۸ شهر و ۵ زنگ هشدار. برخلاف مدل پایه AW-500، AW-M500 با یک نور پس زمینه LED دوگانه (یک LED برای نمایشگر آنالوگ و یک LED برای نمایشگر دیجیتال) و یک ویژگی تغییر دست که عقربه های آنالوگ را از مسیر خارج می کند ارائه شد. صفحه نمایش دیجیتال برای خواندن آسان صفحه نمایش دیجیتال برای کاربر. مدل های GW-9400 Rangeman (معرفی در سال ۲۰۱۳) و GWN-1000 Gulfmaster (معرفی شده در سال ۲۰۱۴) دارای سنسور سه گانه با قطب نما دیجیتال، دماسنج و فشارسنج / ارتفاع سنج هستند و اولین ساعت های G-Shock بودند که چنین فناوری را دریافت کردند. MTG-S1000، GW-A1000 و GPW-1000 دارای مقاومت سه گانه G هستند که شامل مقاومت در برابر ضربه، نیروی گریز از مرکز و لرزش است. در سال ۲۰۱۴، کاسیو ویژگی GPS Hybrid Wave Ceptor را در GPW-1000 Gravitymaster معرفی کرد که به ساعت اجازه می‌دهد زمان را از طریق سیگنال‌های GPS همگام‌سازی کند و همچنین منطقه زمانی را به صورت خودکار تنظیم کند. MRG-G1000 و MTG-G1000 نیز به این ویژگی مجهز هستند. در بازی Baselworld 2015، کاسیو طرح مفهومی “پروژه رویایی” (G-D5000-9JR) را معرفی کرد که یک میدان G-Shock کاسیو بود که بیشتر قسمت های آن از طلای جامد ۱۸ عیار ساخته شده بود به عنوان بخشی از جشن های سی و پنجمین سالگرد G-Shock. به صف شدن. این ساعت در سرتاسر ساخت خود دارای روکش های درجه یک بود بدون اینکه مقاومت اولیه G-Shock در برابر ضربه به خطر بیفتد. در سال ۲۰۱۹، کاسیو نسخه تولیدی پروژه رویا را معرفی کرد که دارای یک ماژول ارتقا یافته بود که اکنون علاوه بر دریافت زمان امواج رادیویی، قابلیت دریافت زمان بلوتوث را نیز در خود جای داده و شروع به رزرو در بوتیک‌های انتخابی G-Shock در ژاپن کرد. سی و پنج دستگاه از میدان رویا پروجکت تولید خواهد شد که هر کدام با قیمت خرده فروشی ۷.۷ میلیون ین (۶۹۵۰۰ ​​دلار آمریکا با نرخ مبادله ای ۲۰۱۹) بدون احتساب مالیات، گران ترین ساعت جی شاک در آن زمان است. در سال ۲۰۱۶، کاسیو GWN-Q1000 Gulfmaster را عرضه کرد که اولین G-Shock بود که از سنسورهای چهارگانه (سنسور فشار، سنسور دما، سنسور عمق و حسگر جهت) استفاده کرد. همچنین این اولین G-Shock بود که دارای کالیبراسیون افقی بود که باعث می‌شد هنگام استفاده از ساعت توسط کاربر روی مچ، قطب‌نما کار کند. علاوه بر آن، کاسیو تمامی عملکردهای ارائه شده در مدل‌های G-Shock را تا به امروز ارائه کرده است. GWN-Q1000 تنها G-Shock آنالوگ است که دارای سنسور عمق و همچنین اولین G-Shock است که دارای ساختار پلیمری تقویت شده با کربن برای بدنه است. در سپتامبر ۲۰۱۸، به مناسبت سی و پنجمین سالگرد G-Shock، کاسیو مجموعه ای از چهار مدل شفاف ساعت های G-Shock را به نام مجموعه “The Glacier Gold” منتشر کرد. در اواخر سال ۲۰۱۸، کاسیو جدیدترین مدل اضافه شده به سری مدل های G-Shock Rangeman را معرفی کرد. GPR-B1000 یک مدل مبتنی بر GPS است که می تواند از گیرنده GPS برای حفظ زمان دقیق تا ثانیه استفاده کند. این مدل همچنین دارای سنسورهای سه گانه (ارتفاع سنج، فشارسنج و قطب نما) و همچنین عملکرد عقبگرد است که به کاربر اجازه می دهد تا با استفاده از نقشه به همان نقطه ای که سفر را از آنجا شروع کرده است بازگردد، عملکردی که قبلاً برای Casio اختصاص داشت. خط ساعت ProTrek. این ساعت همچنین دارای اتصال بلوتوث است که به آن امکان می دهد از طریق یک برنامه به تلفن هوشمند متصل شود و به آن امکان می دهد داده های گزارش را در تلفن بارگذاری کند، اطلاعات نقشه را از تلفن دانلود کند و همچنین خود را با تلفن همگام سازی کند تا زمان مناسبی را حفظ کند. ساعت بدون باتری قابل تعویض عرضه می شود. باتری یا توسط سلول های خورشیدی موجود بر روی صفحه ساعت (که توسط کاسیو Tough Solar نامیده می شود) یا از طریق یک شارژر بی سیم ارائه شده به همراه ساعت شارژ می شود که اولین بار برای ساعت کاسیو است. در سال ۲۰۱۹، کاسیو GA-2100 را منتشر کرد که از طراحی اولیه DW-5000C الهام گرفته بود اما اکنون یک صفحه نمایش دیجیتال آنالوگ را در خود جای داده است. با توجه به شکل قاب هشت ضلعی که شباهت زیادی به بلوط رویال Audemars Piguet دارد، طرفداران این ساعت را «CasiOak» نامیدند. استفاده از پلاستیک تقویت‌شده با کربن در قاب ساعت باعث می‌شود ساعت دارای یک تیغه باشد.

نسخه های G-Lide Surfing این مدل ها در سال ۱۹۹۶ عرضه شدند و به طور خاص برای بازار موج سواری طراحی و ساخته شدند. تایمرهای شمارش معکوس در این مدل‌ها برای شمارش معکوس برای مسابقات موج‌سواری طراحی شده‌اند، در حالی که برخی از مدل‌های بعدی دارای تایمر قایق بادبانی، نمودار ماه و جزر و مد هستند تا موج‌سوار بتواند در حین رقابت روی آب، پیشرفت را پیگیری کند. بسیاری از این مدل ها مجهز به یک جفت آداپتور بند و یک رزین یا نوار نایلونی تک تکه بودند. این سبک های باند در بازار داخلی ژاپن به عنوان “کراس باند” نیز شناخته می شوند. نوارهای رزینی برای این مدل‌ها دارای شکاف یا شکاف‌هایی باز بودند. کاسیو از آنها به عنوان شکاف های زهکشی یاد می کند. ایده این است که هنگام موج‌سواری، آب بدون هیچ مشکلی تخلیه می‌شود. اکثر این مدل های سری دارای بند نیمه شفاف بودند. این مدل ها با نام X-Treme برای بازار داخلی ژاپن شناخته شدند.

امیدوارم از مقاله استفاده کرده باشید و برای شما مفید باشد.

شما میتوانید محصولات برند جی شاک را با بالاترین کیفیت و گارانتی شرکتی از فروشگاه برنارد گالری با خیال راحت خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *