ساعت های Porsche Design ساخته شده توسط IWC Schaffhausen

وقتی به ساعت های مکانیکی فکر می کنید که در طول سال ها سهم قابل توجهی در این ژانر داشته اند، احتمالاً پورشه دیزاین نامی نیست که بلافاصله به ذهنتان خطور کند. زیردریایی رولکس؟ مطمئن. Breitling Navitimer؟ کاملا. کرنوگراف طراحی پورشه I؟ صبر کن چی؟ با این حال، این درست است: شرکتی که بیشتر به خاطر عینک‌های آفتابی جذاب و لوازم جانبی پیشرفته و مهندسی شده‌اش شناخته می‌شود، در طول بیش از ۴۵ سال سابقه خود، سهم بسیار چشمگیری در صنعت ساعت‌های لوکس داشته است.

همه چیز با اولین محصول خود، Chronograph I تمام مشکی در سال ۱۹۷۳ آغاز شد.

از پورشه تا طراحی پورشه
پورشه دیزاین

پروفسور فردیناند الکساندر پورشه  تصویر: طراح پورشه

فقط یک دقیقه دیگر به ساعت‌ها باز می‌گردیم، اما احتمالاً ارزش این را دارد که ابتدا یک گپ کوتاه در مورد خود شرکت داشته باشیم. اگر تا به حال فکر کرده اید، پورشه دیزاین فقط یکی از آن شرکت های بازاریابی بی روح نیست که به یک نام تجاری موجود مجوز می دهد و سپس با وجود اینکه هیچ ارتباطی با خود برند ندارد (مثلاً گروه لوکسوتیکا) محصولات را تحت نام آن تولید می کند. ).

در یک تغییر سرعت تازه، ارتباط آن با برند خودروسازی پورشه در واقع یک ارتباط واقعی است. این شرکت توسط فردیناند الکساندر ساعت پورشه دیزاینساعت پورشه دیزاین در سال ۱۹۷۲، طراح پورشه ۹۱۱ در سال ۱۹۶۴ و نوه بنیانگذار پورشه، فردیناند پورشه، تاسیس شد.

پس از موفقیت باورنکردنی ۹۱۱ (و برخی تغییرات در خط مشی شرکت پورشه)، F.A. Porsche تصمیم گرفت به تنهایی شروع به کار کند و یک استودیوی طراحی در سال ۱۹۷۲ تأسیس کند و به او اجازه داد تا به طور کامل علاقه خود را برای طراحی محصول کشف کند. اولین نسخه او Chronograph 1 بود که توسط جنبش Lemania طراحی شد.

آنچه که این مدل خاص را از صفحات تاریخ ساعت سازی متمایز می کند، با محدودیت در عین حال بسیار کاربردی، این واقعیت است که اولین ساعت تمام مشکی در نوع خود بود.

این ساعت که در یک قاب استیل مشکی با یک دستبند مشکی همسان ارائه شده بود، به معنای واقعی کلمه شبیه چیزی بود که تا به حال دیده نشده بود و راه را برای انبوه ساعت‌های مشکی PVD و DLC که امروزه می‌شناسیم و دوست داریم، هموار کرد.

پورشه دیزاین

ورشه دیزاین با IWC Schaffhausen ملاقات می کند

با این حال، زمانی که پورشه دیزاین در اواخر دهه ۱۹۷۰ با ساعت‌ساز سوئیسی IWC Schaffhausen وارد یک شراکت طراحی شد، همه چیز برای دوستداران جدی ساعت‌ها جالب شد. در آن زمان، صنعت هنوز از تأثیر عمیق و طولانی‌مدت بحران کوارتز، که قبلاً تعدادی از نام‌های بزرگ را به مرز ورشکستگی کشانده بود (و چندین نام دیگر را به خوبی و واقعاً از لبه خارج کرده بود) می‌ریخت.

بقای یک برند به توانایی آن در خلاقیت و نوآوری، برای اثبات ارزش محصولات خود به مشتریان بستگی دارد. به همین دلیل است که بسیاری تصمیم IWC برای شراکت با پورشه دیزاین را نقطه عطفی می دانند که به این برند کمک کرد طوفانی را که بسیاری از همتایانش را در برگرفته بود پشت سر بگذارد. ازدواج آنها کاملاً منطقی بود: هر دو شرکت به دلیل تمرکز بر عملی بودن و عملکرد شناخته شده بودند، که روش خوبی برای گفتن آن است که آنها یک رویکرد بسیار “آلمانی” برای طراحی مشترک داشتند.

به شدت تحت تأثیر اصول نظریه باهاوس، که بر عملکرد بر فرم تأکید دارد، آنها به ایجاد چندین مدل با نام تجاری مشترک ادامه دادند، که سه مورد از آنها را امروز در اینجا برجسته می کنیم.

ساعت قطب نما طرح پورشه اولین بار در لیست ما، Compass Watch است که در سال ۱۹۷۸ معرفی شد. همانطور که احتمالاً قبلاً از نام آن حدس زده اید، این طراحی هوشمندانه یک قطب نما پر از مایع را در بدنه قرار می دهد که در زیر صفحه و حرکت پنهان شده است. به نظر یک ناظر معمولی، به نظر می رسید که شما فقط یک ساعت شیک، البته کمی شدید، ساخت سوئیس پوشیده اید که زمان و تاریخ را به شکلی بسیار خوانا نشان می دهد. البته، در صورت غیرممکن بودن که در جنگل گم شده‌اید، می‌توانید به سادگی نیمه بالایی کیس را به سمت بالا برگردانید و قطب‌نمای زیر آن را آشکار کنید.

در مورد پیدایش این ایده، F.A. Porsche احساس کرد، در حالی که افراد کمی هر روز به قطب نما نیاز دارند، می توانند در آن واقعیتی که به آن نیاز دارند، نجات دهند. به لطف تخصص IC، این محصول سخت ساخته شده است، یک ماده سبک وزن و ضد مغناطیسی که با قطب نما تداخلی ندارد و در عین حال راحتی مچ دست را تضمین می کند.

کرنوگراف تیتانیومی طرح پورشه

بعدی در لیست ما یک “اول” دیگر در ساعت سازی مکانیکی است. تیتانیوم کرونوگراف که در سال ۱۹۸۰ عرضه شد، اولین ساعت مچی تیتانیومی جهان بود. با توجه به فراوانی ساعت‌های تیتانیومی در بازار، اکنون باورش سخت است، اما در آن زمان این موضوع واقعاً بزرگ بود. هیچ کس دیگری با تیتانیوم کار نمی کرد. گران بود، ساخت آن دشوار بود و منحصراً توسط صنعت هوافضا استفاده می شد. مهندسان IWC که از چالش دوری نمی‌کنند، تکنیک‌های جدیدی را برای کار با مواد عجیب و غریب پیش‌گام کردند و دیدگاه پورشه دیزاین را برای یک کرنوگراف براق و مینیمالیستی به شیوه‌ای تماشایی زنده کردند.

پورشه دیزاین

پورشه دیزاین

با این حال، این ساعت چیزی بیش از مواد آینده نگر مورد استفاده در ساخت آن بود. همچنین دارای هل‌کننده‌های یکپارچه هوشمندانه (یک شگفتی از مهندسی طراحی است که امروزه هنوز در سری‌های Porsche Design Monobloc Actuator یافت می‌شود) و همچنین یک دستبند یکپارچه تیتانیوم همسان. مسلماً این ساعتی بود که اولین بار همکاری پورشه دیزاین و IWC را روی نقشه قرار داد و هیچ شکی در مورد تخصص چشمگیر هر دو شرکت باقی نگذاشت

آخرین ساعت در لیست ما شاید جالب‌ترین پس‌زمینه سه مدل مورد بحث را داشته باشد و مطمئناً بدون دو مدل اول امکان‌پذیر نبود. اگرچه IWC بیشتر به خاطر ساعت‌های خلبانی‌اش شناخته می‌شود، اما سازنده مستقر در شافهاوزن – با همکاری پورشه دیزاین – در زمینه ساعت‌های غواصی نیز پیشگام بود. در اواخر دهه ۱۹۷۰، نیروهای مسلح فدرال آلمان درخواستی برای یک ساعت خدماتی قوی و نوآورانه که می توانست برخی از الزامات بسیار خاص را برآورده کند، به شرکت ارسال کرد. این ساعت‌ها به ساعت‌های Ocean BUND معروف شدند و در تعداد بسیار محدودی تولید شدندبه لطف کاری که IWC قبلاً با طراحی پورشه انجام داده بود، به ویژه در مورد ضد مغناطیس و استفاده از تیتانیوم برای ساخت بدنه، آنها دقیقاً برای ایجاد نوع ساعت مورد نیاز مناسب بودند. باید بسیار قوی و سبک وزن، مقاوم در برابر آب تا عمق قابل توجه و ضد مغناطیسی باشد. همچنین یک مدل ویژه برای یک واحد غواصی کوچک و نخبه در نیروی دریایی آلمان به نام Minentaucher ساخته شده بود که در حین انجام کار بسیار خطرناک پاکسازی مین‌های فعال زیر آب، ساعت‌ها را می‌پوشیدند. این مدل خاص باید کاملاً ضد مغناطیسی باشد تا از خطر انفجار معادنی که به نزدیکی فلزات حساس هستند جلوگیری شود. IWC و Porsche Design با درک جذابیت تجاری این نوع ساعت غواصی، Ocean 2000 را برای مصرف عمومی ایجاد کردند. آن‌ها آنچه را که از ساعت‌های نظامی آموختند برداشتند و آن را در این مدل مصرفی قرار دادند: ضد مغناطیسی و همچنین تا عمق ۲۰۰۰ متری (۶۵۶۱ فوت) مقاوم در برابر آب – بالاترین سطح مقاومت در برابر آب موجود در آن زمان. همچنین دارای یک دستبند یکپارچه با یک گیره مخفی و همچنین یک بند غواصی نواری برای پوشیدن با لباس مرطوب است. این مدل که در زمینه خود پیشگام است، می تواند به عنوان پیشرو در مجموعه مدرن آکواتایمر IWC دیده شود. اگر فکر می‌کردید طراحی پورشه فقط در مورد عینک آفتابی و چمدان‌های پیشرفته است، دوباره فکر کنید. این شرکت نه تنها نقش خود را در تاریخ طراحی ساعت های مدرن ایفا کرده است، بلکه تا به امروز به تولید مدل های چشمگیر خود از لحاظ فنی و زیبایی شناسی ادامه می دهد، هرچند اکنون با همکاری Eterna.

امیدوارم از مقاله ی بالا لذت برده باشین برای بازدید از محصولات دیگر از سایت برناردگالری دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *